WISC - IV ZEKA TESTİ - ( 6 - 16 YAŞ )

Testin ölçümlediği 4 temel alan bulunmaktadır. Bu alanlar sözel kavrama, algısal akıl yürütme, çalışma belleği ve işlemleme hızıdır. 10 temel test ve 5 yedek test olmak üzere toplamda 15 alt test ile zihnin ayrı bölümlerinin yetenekleri ölçülür. Bu bölümler: Küplerle desen, benzerlikler, sayı dizisi, resim kavramları, şifre, sözcük dağarcığı, harf rakam dizisi, mantık yürütme kareleri, kavrama, simge arama, resim tamamlama, çiz çıkar, genel bilgi, aritmetik, sözcük bulma.

Zekâ testine gereksinim duyulması bazen Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğunu tanılama bazen de öğrenme güçlüklerinin saptanmasına yönelik olabilmektedir. En sık olarak zihinsel gerilik veya üstünlük durumlarının belirlenmesi amacıyla uygulanmaktadır.

Testin verdiği bilgiler:
1). Çocuğun zekâ puanı (normal, üstün, geri vb)
2). Eğitim hayatında ona zorluk çıkartabilecek güçlükler/bozukluklar var mı?;
3). Akademik eğitim ve mesleki yeteneklerin değerlendirilmesinde uzmana bilgi verir. Uzman da çocuk ve ebeveyne danışmanlık verirken sonuçları belli ölçüde aktarır.

Testin yapılması gerektiğine ancak uzman karar verir. Annenin babanın sadece çocuğun zekâsını öğrenmek istiyor olması bu testin yapılması için yeterli neden değildir.

Daha detaylı bilgi için bizi arayabilir ya da mail atabilirsiniz.