NİNTİ HAKKINDA

Günümüzde psikolojik sağlık genel sağlığımızla birlikte bir bütün olarak ele alınmaktadır. Yaşamı bir hikâye olarak tanımlarsak hikâyenin giriş bölümü ve ana oluşumu erken çocukluk dönemini kapsamaktadır. Bu dönemin önemini en iyi şekilde tahlil ederek bebeklerin ve çocukların (0-10 yaş) gelişimlerini takip ediyoruz. Bu takipler sırasında ortaya çıkan ya da çıkmış olan tüm gelişimsel ve ruhsal sorunları birlikte aşıyoruz.

Ninti, erken çocukluk yıllarının hayatın en önemli dönemi olduğunu bilerek destek amaçlı olarak faaliyete geçmiştir. Bebeğe, çocuğa ve ebeveyne psikolojik danışmanlık vermek, eğitim programları düzenlemek, ölçme ve tanılama yapmak uygulamaları arasındadır.

Uzman psikolog Seyhan Çelikkıran tarafından kurulan Ninti, desteklediği bireyleri hasta olarak görmez. Yaşamın getirdiği sorunların üstesinden gelebilmesi için, bu sorunları anlayıp çözümler üretmesine destek olma hedefindedir.

Uz. Psk. Seyhan Çelikkıran
Ninti Kurucu


İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunu olan Çelikkıran, ilk çalışmasına sosyal hizmetlere bağlı kurumlarda farklı gelişim gösteren çocuklara psikolojik destek sağlayarak başlamıştır. Ardından zekâ ve gelişim testleri uygulama eğitimleri alarak tanı için yönlendirme becerisi kazanmıştır. Oyun terapisi ve C.A.T süpervizyon eğitimleri sonrasında çocuklarda görülen ruhsal problemlerin tedavisinde özel kliniklerde çalışmıştır. Bu çalışmalar devam ederken pozitif psikoterapi, istismar, travma, otizm, tamamlanmamış yas süreci, duygu durum saptama testleri eğitimlerini bitirmiştir. Birim sorumlusu olarak çalıştığı kurumda 1000 bebek üzerinde gelişimsel sorunları erken tanılama üzerine bilimsel bir çalışmayı tamamlamıştır (bkn: Nöropisikiyatri Arşivi). Dikkat eksikliği Hiperaktivite üzerine öğretmenler üzerine çalışmalar yapmıştır.

Uzmanlığını (Yüksek Lisans) İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde çocuklardaki konuşma gecikmelerin nedeni üzerine yaptığı uzmanlık tezi ile tamamlamıştır. Çalıştığı kurumlarda binlerce bebek ve çocuğu gelişimsel taramalardan geçirip problemi olanların ebeveynleri ile tedaviler uygulamıştır. Gelişimsel ve ruhsal sorunların bebeklik döneminde tespiti ve çalışılması alanında 16 yıldır farkındalık oluşturmaya emek vermektedir.

Ninti ile daha çok bebek, çocuk ve ebeveyne ulaşarak sorunların erken tespiti ve çalışılması üzerine araştırmalarına devam edecek ve ebeveynlere destek olarak sağlıklı büyüyen çocuklar yetişmesine yardımcı olacaktır.